Magyar Katolikus Lexikon > E > Egyházi énekes könyv

Egyházi énekes könyv, Eger, 1797-1798: →Szentmihályi Mihály szerkesztésében, Eszterházy Károly kezdeményezésére készült 2 kötetes gyűjtemény. 820 magyar és 128 latin énekszöveget tartalmaz, az utóbbiak liturgikus célra a kántorok számára. - Népénekeinek forrásai a kántorok gyűjtésén kívül főleg a →Cantus Catholici és a →Cantionale Catholicum, s vsz. →Illyés István gyűjt-ei is. →Baranyi Pál Lelki paradicsomából (1700, 1720) és az →Énekek könyvéből (1785) is merített a szerk., aki a régi énekek átdolgozásán túl saját költeményeivel is gazdagította a kiadványt. Eredetileg hangjegyes kiadást terveztek, de technikai okok miatt nem valósíthatták meg. →Egri püspöki megye énekes könyve P.G.

Irodt. 1947. (Alszeghy Zsolt) - Vigilia 1984:172. (Rajeczky Benjamin)